Jak zatrzymać łysienie? Sprawdzone sposoby

Łysienie jest chorobą, która ma wiele rodzajów. Niektóre z nich są spowodowane przez genetykę, inne to wpływ innych czynników, takich jak nieprawidłowa dieta, czy pielęgnacja. Trzeba jednak wiedzieć, że pierwsze objawy łysienia mogą być niepokojące, a to, co dzieje się później, staje się utrudnieniem dla wielu osób. Łysienie negatywnie wpływa na samoocenę większości osób, które dotknięte są tym problemem, a to dlatego, że powszechnie uważa się, że włosy są oznaką atrakcyjności. Tak więc osoby, które tracą włosy czują się mniej atrakcyjne i tracą na pewności siebie. Jednak kiedy włosy zaczynają wypadać w nadmiernych ilościach, to nie oznacza od razu, że to koniec. Możliwe jest zahamowanie łysienia – jak to zrobić?

Łysienie – co musisz wiedzieć?

Łysienie – najczęściej dotyczy mężczyzn, ale nie omija również kobiet. Włosy wypadają przez wiele czynników, a jeśli obawiasz się, że ten problem może dotknąć również ciebie, to koniecznie dowiedź się więcej na ten temat. Na ciele człowieka niemal wszędzie rosną włosy. Owłosienia nie ma jedynie na ustach, podeszwach stóp, wewnętrznych stronach dłoni, a także w zgięciach stawów. Cała reszta naszego ciała jest pokryta, w mniejszej lub w większej części włosami. Niektóre części ciała pokryte są delikatnym i jasnym mieszkiem. Włosy są wytworem naskórka. To co  widzimy, czyli włosy wyrastające spod skóry, to ich martwa część, żywa część włosa znajduje się pod skórą i jest to mieszek. Jedną z części włosów, są również gruczoły łojowe. Życie włosów jest okresowe. Nie rosną one cały czas, ale  mają określone fazy wzrostu. Włosy rosną średnio jeden centymetr na miesiąc, a dla ich wzrostu najważniejszy jest anagen, zwana również fazą właściwego wzrostu. W tej właśnie fazie znajduje się około dziewięćdziesiąt procent włosów, które rosną na naszym ciele. Faza właściwego wzrostu trwa trzy lata, w tym czasie mieszek włosa jest cały czas aktywny, a dzięki temu włosy dobrze się rozwijają i rosną. Potem włosy przechodzą w fazę przejściową, a następnie w fazę inwolucji. Ostatnia faza to czas, kiedy włosy zaczynają wypadać, a praca mieszka nieco się zmienia i po kilku tygodniach na nowo się regeneruje.
To, że nasze włosy wypadają, jest naturalne. Dziennie może wypadać nam nawet do stu włosów. Wypadają one podczas szczotkowania, mycia włosów, spania, ubierania. Sto włosów może wypadać w ciągu jednego dnia, a my tego nie zauważmy, ponieważ na głowie znajduje się o wiele więcej włosów, więc taka ilość, to naprawdę nie wiele. Jeśli jednak włosy wypadają w nadmiernych ilościach, to konieczne jest podjęcie działań w kierunku zahamowania tego niepokojącego objawu.

Jak zahamować łysienie?

Ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że łysienie to jeszcze nie koniec. Nie jest to wyrok, ponieważ coś da się z tym zrobić. Konieczne jest jednak określenie przyczyny łysienia, a jest ich wiele, więc najlepiej poprosić o pomoc specjalistę. Jeśli obawiasz się łysienia lub zauważasz u siebie jego pierwsze objawy, to nie zwlekaj, tylko od razu zapisz się na wizytę u lekarza. Pomoże on dobrać preparaty, które mogą zahamować łysienie lub je uniemożliwić. Jednak jeśli łysienie, jest już na wysokim etapie, to nadal nie trzeba się załamywać. Są nadal sposoby, by poradzić sobie z tym problemem.

Skuteczny może być przeszczep włosów, ale jest to radykalna metoda i nie wiele osób się na nią decyduje. Polega ona na pobraniu włosów w całości z miejsc na ciele, gdzie występują one w dużych ilościach i przeniesienie ich na miejsce, gdzie widoczna jest łysina. Ta metoda mimo tego, że jest radykalna, to przynosi skutki i jest naprawdę polecana. Przeszczep nie przyczynia się do zwiększenia owłosienia na ciele, robimy kamuflaż dla miejsc, w których włosy ubywają. Metoda ta jest kosztowna i to dlatego tak nie wiele osób decyduje się na jej wykonanie. Warto również pamiętać, że nie pobudza ona pracy cebulek włosa, jest więc sposobem na zakamuflowanie problemu.

Istnieją również mniej radykalne sposoby na walkę z łysieniem. Jedną z najlepszych metod, jest leczenie doustne. Podawanie środków, których zadaniem jest zahamowanie przemiany testosteronu w szkodliwy hormon pochodny, który przyczynia się do wypadania włosów. Ta metoda zapobiega negatywnemu działaniu hormonów na cebulki włosów. Jest wiele dostępnych leków, które mają takie działanie. Ta metoda jest również efektowna. Sprawia ona, że łysienie hamuje, a wzrost włosów jest pobudzony, dzięki temu w miejscu, w którym pojawiły się łyse miejsca, wyrosną nowe i zdrowe włosy. Nie oznacza to jednak, że ta metoda będzie skuteczna u każdego. Może się zdarzyć, że u jednego zadziała ona doskonale, a u kogoś innego nie pojawią się efekty mimo długotrwałego stosowania leków. Wszystko zależy od organizmu oraz od przyczyn łysienia. Trzeba również zaznaczyć, że tego rodzaju leki należy stosować przewlekle, ponieważ po ich odstawieniu problem powraca na nowo. Ma to również swoje skutki uboczne, ponieważ są to leki, które działają na pracę układu hormonalnego, co może powodować pojawienie się nieprzyjemnych objawów.